Git, yazılım geliştirme sürecinde versiyon kontrolünü ve ekip üyelerinin senkronizasyonunu sağlayan sistemin adıdır. Github, Bitbucket, GitLab, GitKraken ve SourceTree ise git ile birlikte kullanılan hizmetlerdir. Git, genel olarak yazılım ekiplerince tercih edilir çünkü günümüz de yazılım projelerinin geliştirilmesi tek kişinin çabasından çok bir ekibin çalışması ile meydana gelmekte. Bu nedenle de tüm ekip üyelerinin senkronize çalışması ve bu senkronizasyon sürecinde kod kaybının yaşanmaması için git kullanılmaya başlanmıştır.

İçindekiler Tablosu

NEDEN GIT KULLANMALIYIZ?

Projenizin Yedeği Olur

Bir projede tek başınıza çalışıyor dahi olsanız git kullanmalısınız çünkü git sayesinden kodlarınız tamamen internet üzerinde güven içinde saklar. Bilgisayarınızın çalınması, çökmesi, dosyaların silinmesi gibi durumlarda bir zararınız olmaz.

Versiyonlama Sağlar

Planladığınız özellikleri geliştirirken ekleyip çıkarmak istediğiniz özellikler olduğunda bunları versiyonlarla yöneterek kodlarınızı silmek ya da değiştirmek zorunda olmadan kolayca yapabilirsiniz. Ya da geçmiş bir versiyonunuza geri dönebilirsiniz. 

Branching, adı verilen ve Türkçe karşılığı “dallanma” olan bir yapısı vardır. Versiyonlama kısımlarında bu yapılardan dan faydalanılır. Git üzerinde “master” adı verilen ana bir branch vardır. Bu projenin son halinin tutulduğu versiyonlandığı yerdir. Bu master branch’inin yanında farklı dallarda açılarak proje için gerekli özellikler bu branch’larda geliştirildikten sonra “merge” adı verilen işlem yapılarak master branch’ine aktarılır.

git_branch_merge

Yukarıdaki basit örnek resmi ile durumu örneklendirelim. Master adındaki başlangıç branch’ı mevcut, bu branchdan daha sonra dev adında bir dal oluşturulmuş ve burada 2 ayrı işlem yapılmış. Bu işlemlerden sonra merge işlemi ile dev adındaki “branch”, “master” adındaki branch’a dahil edilmiş. 

Senkronizasyonu Kolaylaştırır

Aynı projede isterseniz iki kişi olun isterseniz daha fazla kişi, tüm ekibin kodları kolaylıkla senkronize edilebilir.

GIT NASIL KURULUR?

Kullanmak için git-scm.com adresinden ücretsiz olarak işletim sisteminize uygun olan dosyayı indirerek kurabilirsiniz.

GIT KULLANMAK İÇİN GEREKLİ OLANLAR

Kullanmak ücretsizdir ancak projenizi uzak bir sunucuda güven içinde tutabilmek için faydalanmanız gereken bazı hizmetler var. Bu hizmetler sizin için projenizi depolayabilir, kodlarınızı görüntülemenizi ve değiştirmenizi sağlayabilir, aynı zamanda projenizin yönetilmesinde kolaylık sağlayabilir. GitHub, Bitbucket, Gitlab bu konuda ihtiyacınızı karşılayabilir. Diğer bir konuda git ile yaptığınız değişiklikleri GitKraken yada SourceTree aracılığı ile görsel grafiklerle takip edebilirsiniz.

GitHub Nedir?

Github.com adresinden ulaşabileceğiniz github yazılımcılar için bir sosyal medya ortamıdır. Aynı zamanda yazılımcılar için bir kod kütüphanesidir. Burada yazılımcılar kendi projelerini halka açık yada özel olarak saklayabilirler. Bu platformun en büyük özelliği çok sayıda open-source projeyi barındırıyor olmasıdır. Yazılımcılar tek başlarına ya da bir ekip halinde geliştirdikleri büyük, küçük bir çok projeyi burada diğer yazılımcılarla paylaşmaktadır. Burada bulunan open-source projelere katkı sağlayıp geliştirilmesini sağlayabilirsiniz yada kendi ihtiyacınız için değiştirip kullanabilirsiniz. Ücretli ya da ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz seçenekler mevcut olmakla birlikte eskiden ücretli olan private(özel) proje geliştirme özelliğine artık ücret ödemenize gerek yok. 

Bitbucket Nedir?

Bitbucket.org adresinden ulaşabilirsiniz. Bitbucket size halka açık ve özel projelerinizi saklamanız için imkan sağlıyor  ancak Github’dan farkıysa burası bir sosyal medya ortamı yada open-source projeler için bir kütüphane şeklinde kullanılmamaktadır. Kişisel kullanım için ücret ödemeye gerek yoktur.

GitLab Nedir?

GitLab, github ve bitbucket gibi bir git servisidir ve bu adresten ulaşabilirsiniz.  Open-soure projelerin barındırılmasını sağlar ancak genelde firmalar tarafından kullanılır. Çünkü firmaların gitlab’ı kendi sunucularına kurmalarına imkan tanır ve kurum içi olarak git hizmetlerinden faydalanılmasını sağlar. Kişisel kullanım için ücret ödemeye gerek yoktur.

GitKraken Nedir?

Axosoft’un ürünü olan git projelerin yönetilmesinin kolaylaştıran ve branch’ların görsel olarak görünmesini sağlayan masaüstü uygulamasıdır. www.gitkraken.com adresinden yazılıma ulaşılabilir. Yazılımı kişisel projelerde ve open-source projelerde kullanmak ücretsizdir.

SourceTree Nedir?

Atlassian’ın git projelerinin yönetilmesini sağlayan masaüstü uygulamasıdır. GitKrakenden farkı ücretsizdir. www.sourcetreeapp.com adresinden indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

GitHub, Bitbucket ve GitLab Karşılaştırması

Aşağıdaki internetten alıntı olan ve 2018 yılında oluşturulan grafikte git hizmeti sağlayan github, bitbucket ve gitlab’ın özellik ve karşılaştırmaları mevcut.

 

version_control_comparison
version_control_comparison

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz