Yazılımcılar için büyük bir sorun olan bug ve bug oluştuğunda hayat kurtaran debug! Bug ve debug kod yazarken baş etmeniz gereken problemlerin başında geliyor. Peki bug tam olarak nedir, nasıl ortaya çıkmıştır ve debug’la bug’lar nasıl çözüme kavuşturulur.

İçindekiler Tablosu

Bug Nedir? 

Bug, İngilizce’de böcek anlamına gelmektedir. Ancak kayıtlara Thomas Edison tarafından 1878 yılında teknik bir terim olarak kullandığında farklı bir anlamla yerleşmiştir. Buradaki kullandığı anlamsa tekniksel bir işlev bozukluğu anlamındadır. Günümüzde de bug kelimesi teknik terim olarak bir yazılımda ya da sistemde,  planlamamış ve istenmeyen sonuçları ortaya çıkaran hatalı çıktılar üretilmesine neden olan problemler için kullanılmaktadır. Aşağıdaki resimde Thomas Edison tarafından bug kelimesinin teknik terim olarak kullanıldığı mektup yer almaktadır. 

Metinde bug şu şekilde kullanılmıştır:

“You were partly correct, I did find a ‘bug’ in my apparatus, but it was not in the telephone proper. It was of the genus ‘callbellum.’ The insect appears to find conditions for its existence in all call apparatus of telephones.”

thomas_edison_bug

Bug oluşması yazılımcılar için programın doğru şekilde kodlanmadığını ve kod üzerinde düzeltme yada iyileştirilmelerin yapılması gerektiğini gösterir. Ama bilgisayar oyunları oynuyorsanız ve bug’larla karşılaşıyorsanız bu her zaman can sıkıcı bir durum olmayabilir. Bug genelde kötü olan durumlar için kullanılsa da oyunlardaki bazı bug’lar oyuncular için iyi yönde avantajlar sağlayabilmekte. Bu durum oyuncular için avantajlı olsa da istenmeyen ve planlanmayan bir durum olduğu için yazılımcı tarafından çözülmesi gereken bir sorundur.

Gerçek Bir Böceğin Bilgisayarı Bozması

Thomas Edison’un bug terimini bir hata olarak kullanmasından yıllar sonra 1947 yılında yaşanan bir olayda bir böcek bilgisayarın tamamen bozulmasına neden olmuştur. Bu da tarihte kayda geçen ilk gerçek “böcek” sorunudur. :))

bug_nedir

Amerika da Harvard Üniversitesin’de Amerikan Donanması’na ait Mark II adlı bilgisayarın içine bir böcek girmiştir ve bilgisayarın çalışmaz hale gelmesine neden olmuştur. Bu olaydan sonra bilgisayardan sorumlu asker Grace Murray Hopper, bilgisayar hakkında kayıtların tutulduğu günlük defterine böceği bant ile yapıştırarak “First actual case of bug being found.” (Böceğin ilk vakası bulunmuştur.) şeklinde not yazmıştır. 

Buggy Nedir?

Buggy, yazılımda çok sayıda bug oluşması sonucu çalışmaması yada yapması gereken görevi yerine getirememesi durumuna denir. 

Debug Nedir?

Debug, yazılımda oluşan bug’ların bulunması ve çözümlenmesine denir. Yazılım ekiplerinde “debug etmek” olarak kullanılır.

Debug Mode Nedir?

Bazı yazılımlarda, IDE‘lerde yada framework’lerde debug mod adında özel bir mod bulunur. Bu mod isteğe göre açılıp kapatılabilir. Debug mod’da geçildiğinde hata ayıklama aktifleştirilmiş olur. Hata ayıklama işlemleri IDE’lerde ad

Breakpoint Nedir?

Brekapoint’in Türkçe karşılığı kesme noktasıdır. Programlama sırasında hata ayıklama işlemi yapılmak istendiğinde kullanılan ve kodun çalışmasını durduran bir noktadır. Developer tarafından debug desteği bulunana bir IDE kullanılarak kodda belli bir satırın ya da fonksiyonun işaretlenmesine verilen addır. 

Debugging/Hata Ayıklama Nedir?

Debugging’in, Türkçe karşılığı hata ayıklama demektir. IDE kullanılarak oluşturulan breakpoint’ler aracılığı ile hatanın giderilmesi için yapılan çalışmalara verilen genel addır. Debugging sırasında programın çalışması duraklatılabilir, fonksiyonlar incelenebilir ya da değişken değerleri anlık olarak okunabilir ya da değiştirilebilir.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz